Mülakatta 3 şehit yakınını elemişler

Emniyet Genel Müdürlüğü, görevde yükselme ve unvan değişikliği için yapılan sınavda yüksek puan alan ancak mülakatta düşük puan verilerek elenen 3 şehit çocuğunu SÖZCÜ buldu. Şehit çocukları halen EGM kadrosunda sivil memur olarak çalışıyor.

Babası Şırnak’ta şehit düşen M. isimli aday, yazılıda  91.03 puan aldı. Bilgisayar işletmeni kadrosuna başvuru yapan M. mülakatta 65 puan verilerek elendi. Kardeşini Şırnak’ta şehit veren M… adlı diğer aday ise yazılıda 94.87 puan aldı ancak mülakatta 65 puan verilerek elendi. Hem babası hem de kardeşi Bitlis’te PKK tarafından şehit edilen N.. ise yazılıda 98 puan aldı, mülakatta ise 65 puan verilerek elendi. N’nin annesi, “İki şehidim var, oğluma yapılan reva mı?’’ diye tepki gösterdi.

TORPİL VE ADALETSİZLİK

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal konuyu TBMM gündemine getirdi ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. SÖZCÜ’ye açıklama yapan Tanal şunları söyledi: “Şehit yakınlarının haksızlığa uğraması bizleri ayrıca  kahretti. Emniyet’teki sözlü mülakat heyetinde yer alan yetkililer, yakınları şehit düşen Emniyet personelini mülakat için odaya aldıklarında, önlerindeki özlük dosyasında, o personelin şehit yakını olduğuna dair bilgi mevcut. Yakınlarını şehit veren personeli bile düşük mülakat puanıyla elediler. Vatan uğruna can veren şehitlerimizin bizlere emanet edilen çocuklarının, kardeşlerinin hakkını ve hukukunu bile koruyamaz hale geldik. Mülakat, torpildir, kayırmacılıktır, adaletsizliktir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir